Der Dateityp mit der Nachsilbe TIFF sind die, die Rastergrafik verwendenden Grafikdateien. Der ganze Name dieses Formats läutet Tag Image File Format, bzw. Tagged Image File Format. Hinter seiner Entstehung steht Firma Aldus, die im Jahre 1994 untergegangen ist. Unter seine Vorteile gehört seitenlange Bildspeicherung, was nur wenig Formate schafft. Typ souborů s příponou TIFF jsou grafické soubory využívající rastrové grafiky. Celý název tohoto formátu zní Tag Image File Format, popř. Tagged Image File Format. Za jeho vznikem stojí firma Aldus, která zanikla v roce 1994. Mezi jeho výhody patří několikastránkové ukládání obrázků, což dokáže jen několik málo formátů. Toho se využívá převážně v skenovacích zařízeních či faxech.
Tento formát byl vydán v roce 1986 a od té doby se dočkal své již šesté verze. Ta ovšem vyšla v roce 1992 a od té doby se novějších updatů nedočkal. Původní jeho účel byl pouze testovací. To znamená, že jej chtěli firmy začít využívat jako standard pro stolní skenery. S tím souvisí i to, že byl původně jen černobílý. Až později pro něj přibyla možnost vybrat škálu šedé. Dokonce se tomuto formátu poštěstilo využívat i klasických barev, čímž konkuruje klasickým formátům, jakými jsou PNG či JPG.
Formát TIFF má mnoho programů, které jej dokáží otevřít. Ze všeho nejdříve je třeba zmínit klasický prohlížeč obrázků v systému Windows. Ten zvládá prohlížení těchto obrázků. Úpravy můžete provádět i v klasickém programu Malování, opět ze systému Windows. Kromě těchto dvou nástrojů zvládá TIFF otevřít i GIMP či Adobe Photoshop, přičemž GIMP je jako jediný z těch dvou zdarma.
K otevření a úpravám tohoto formátu můžete využít programu GIMP